За биологично земеделие в проекта за Стратегически план, който беше внесен през февруари, са заложени 430 млн. евро за пет години по Първи и Втори стълб общо. Обявените ставки са по-високи от сегашните. Въпросът е да ги защитим пред ЕК и да не ги загубим, съобщи за Агри.БГ Стоилко Апостолов, управител на фондация „Биоселена“.

Благовеста Василева: Българският животновъд оцелява все по-трудно

В момента все още текат преговори с ЕК, тъй като България трябва да защити бюджета от 114 млн. евро по Първи стълб за утвърдени биопроизводители. Идеята е по Втори стълби да се подпомагат само тези, които са в преход.  

„За ЕК е важно нашето министерство да разграничи двата вида подпомагане, за да няма припокриване. Колегите от Франция например са обяснили плащането по първи стълб като екосхема. Сумата на хектар е обяснена като полза за околната среда, която биопроизводителите допринасят наравно с всички останали фермери, които прилагат екосхеми. За биопроизводителите ставката е с 20% по-висока и тя е еднаква за всички култури“, обясни Апостолов.

Друг момент в подпомагането на българското биоземеделие от догодина е, че са предвидени плащания по нова интервенция подобно на мярка 11, както досега, но е увеличен броят на различните групи култури и техните ставки. Тъй като групите култури ще са вече 25, производителите трябва да внимават много при заявяването. Има вече подпомагане и за семепроизводство.

Относно целта за постигане на 10% биоплощи у нас до 2030 г., която е заложена в Националния план за развитие на биологичното производство, Апостолов подчерта, че за нейното изпълнение не е ангажиран само браншът. 

„Това трябва да бъде национална цел, тоест администрацията и Дирекция „Биологично производство“ трябва да работят за нейното постигане, а не да се държат като полицаи. Има органи на държавата, които да разследват злоупотреби, а администрацията трябва да помага. Не може само производителите и асоциациите да натискат и да се опитват да развиват биоземеделието, а държавата да бъде на обратния полюс“, категоричен е управителят на „Биоселена“.

Вижте повече от разговора ни с него по време на отбелязването на Европейския ден за биоземеделие 2022 във ВИДЕОТО.