Знаете ли, че в Европейския съюз има около 10 милиона земеделски стопанства и 22 милиона души работят активно и редовно в селскостопанския сектор? Благодарение на тях до потребителите достига впечатляващо разнообразие от множество безопасни и висококачествени продукти.
Едва 11% от всички тези земеделски стопанства в Съюза обаче се управляват от фермери на възраст под 40 години. Липсата на млади хора в сектора, както и проблемите с приемствеността, пречат на земеделието да се развива.
Затова на помощ идва Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС с нейните интервенции и механизми, насочени към млади хора.
"Ако говорим за продължаване на ОСП, за обновление на поколенията, за бъдещето на земеделието - това са младите. За мен всеки един Стратегически план и всяка една политика, включително и на национално ниво, трябва да започва с младите и възможностите за тях. Защото няма как да продължим напред без младите.
Последната година и последните месеци бяха белязани от войната в Украйна и с избухването й топ приоритет на Комисията по земеделие се превърна гарантирането на продоволствената сигурност не само на ЕС, но и в световен мащаб.
За първи път от създаването си, след 60 години, ОСП се налага да гарантира изхранването на европейците по време на война.
Въпреки че Европа е континент на изобилието на храни, днес осигуряването на храни е предизвикателство. Такова е, защото бяха нарушени веригите на доставки; но също така Европа е зависима от доставките на газ, изкопаеми горива и други суровини, необходими за производството на торове и за цялостната работа в земеделието.
Осигуряването на продоволствената сигурност в двете й измерения - наличност и достъпност на храните, продължава да тревожи нас - политиците. И ако можем да говорим, че днес Европа има достатъчно налична храна, не стои така въпросът по отношение на достъпността", коментира Атидже Алиева-Вели.
Именно тук ролята на земеделските стопани е ключова, тъй като не друг, а те са хората, които осигуряват продоволствената сигурност на целия ЕС. А без млади хора, който и да е сектор, няма бъдеще.
Затова и ОСП 2023-2027 залага изключително много на тях.
"Има гарантиран бюджет за млади земеделци, който е в размер на 3% от общия бюджет по линия на ОСП за страната. Има мерки, които са заложени и залегнали в Стратегическия план наред с това обаче трябва да ги допълним с национални мерки; с улеснение на младите земеделци до достъп до земя, който е един от основните проблеми не само в България, но и в Европа; с улеснен достъп до финансиране, защото един млад земеделец, имайки добрите идеи среща изключителни трудности в осигуряване на финансирането за тези идеи", добави евродепутатът.
Подпомагането на следващото поколение европейски фермери не само ще подобри конкурентоспособността на селското стопанство в ЕС в бъдеще, но и ще гарантира продоволствената сигурност на Европа за години напред.
"Наред с европейските възможности, които са залегнали в Стратегическия план са нужни и национални мерки, защото не е клише - младите са нашето бъдеще във всеки един сектор, включително и в земеделието", заключи Атидже Алиева-Вели.
Информационната кампания "ОСП работи за нас: Много повече от политика!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.
Следете темата и на cap4us.agri.bg