Младите хора и приемствеността в сектора са от съществено значение за функционирането на всеки един печеливш отрасъл. Разлика не прави и сектор "Селско стопанство", за който приемствеността е от особено значение.

Колко пари са платени по СЕПП за заявени площи в националните паркове?

Какво мисли по-възрастното поколение и как приема младите - своята позиция споделя зърнопроизводителят от Видин Александър Александров пред Агри.БГ.

"Радостното е, че специално при мен приемствеността е на много добро ниво. От 10 години синовете са с мен. На мен ми се иска все повече фермери в България точно така да постъпват, защото в крайна сметка ние започваме да сменяме поколенията вече. Идват младите, с нов начин на мислене с нови разсъждения, с нови идеи. И това е в основата и на прогреса, разбира се. 

Смятам, че светлина в края на тунела има. Младите, които идват след нас, са с ново ниво на образование, с други желания и мисля, че ние там трябва да се вгледаме. Там е бъдещето. Ние преживяхме един друг обществено политически строй, поне аз. След това преживях много години в преход. Някои казват, че още сме в преход. Не знам кога ще свърши той, но вярвам, че бъдещето е в младите. Добро впечатление ми прави, че в нашия сектор достатъчно младежи вече се насочват към аграрни науки, защото искат да правят нещата със сърце и мозък", коментира той.

Фермерът е на мнение, че излизаме от едни селскостопански взаимоотношения и от определен начин на производство на храна и влизаме в друг.

"С влизането в ЕС, влязохме в съвсем различни регулаторни механизми. Всичко това трябваше да бъде напасвано в движение. И аз се радвам, че българският фермер успя да го направи. За каквото и да си говорим, накрая ще стане дума за храна. Някой трябва да я произведе и някой ще трябва да може да я купи, защото всичко останало е вторично според мен", заключи Александър Александров.

Вижте повече във видеото